Logo

blog Sonraki
 Yenilenmiş Arayüzü ve Yeni Özellikleriyle Blender
Yayin tarihi:9/25/2019 4:53:38 PM

 

Yıllan önce 3 boyuta modelleme ve animasyonuna merak sarmış her insan gibi benimde merak ettiğim, kurduğum kısa bir süre kullandıktan sonra kapatıp hemen sildiğim bir programdı blender 3D. Çünkü bir türlü ısınamamıştım. Her açıp, incelediğimde hayal kırıklığına uğramıştım. Hayal kırıklığım programın yetenek ve gücü ile ilgili değildi. Yıllarını 3 boyut programları ile geçirmiş biri olarak programın arayüzünün karmaşıklığı, anlamsız bir şekilde diğer 3d programlarından farklılaştırılmasıydı. Sanki 3 boyut dünyasını öğrenmeye yeniden başlıyordunuz. Halbuki program sadece bir araç olmalıydı. Size gücüyle, sunduğu araçlarıyla sizi hayallerinizdeki kurduğunuz dünya ile aracı olabilmeliydi. Çok kolay öğrenen bir insan olmama rağmen bunu hiç bir zaman Blenderda göremedim. bu nedenlede blender hep kursağımda kalmış bir heves olarak olmuştu. Taki Blender 2.80 versiyonuna kadar...

Blender 2.80 versiyonu 2018 yılı içerisinde yayınlanmış. Ben ara ara baktığımdan bu yeni versiyonu yeni gördüm. Ve kurduğumda gözlerim faltaşı gibi açıldı ve heycanlandım. Çünkü adam gibi arayüzden anlayan birileri el atmış, yeni özellikler de ekleyerek hayalimdeki 3d programına dönüşmüştü. ve iki haftadır aralıksız her gün  tekrar tekrar inceleyerek keyiflendim. Her yönünle gerçekten güçlü, öğrenmesi kolay olan bir arayüzü olan bir blender var şimdi.

 

Blogumda artık blendere yer vermeye karar verdim. ve düzenli olarak deneyimlerimi, yaptığım çalışmaları, inclemelerimi sizlerle paylaşacağım. 

Evet artık Blender 3D 3 boyutla uğraşan herkesin öğrenip kullanılması gereken bir program olmuş, Şirketler binlerce dolarını diğer yazılımlara vermek yerine blender kullanarak daha kaliteli işler yapabileceğini düşünüyorum. Çünkü paralı olan yazılımların birini aldığınızda herşey bitmiyor. yanındada bir çok eklentisini almanız gerekiyor. Ama blender içersinde bunların çoğu mevcut. İlerki yazılarımda bunlara değineceğim.

 

 

 

 

Önceki blog Sonraki

  Yorum Yaz